Facebook
Help-in na Instagramu
Nabídka našich služeb Projekty v realizaci Ukončené projekty Pomoc, která nic nestojí
AMBASADORKA Help-in Vyhledávání
Vyhledávání
Google

Anketa

Anketa Kterou z našich služeb považujete za nejpotřebnější?
Pečovatelská služba
920
920
Sociální poradna
513
513
Aktuality

Už ví, jak se napíše čínsky slovo láska
 (77550B)
      Mezi hendikepovanými sportovci, kteří letos reprezentovali Českou republiku na Letních světových hrách Speciální olympiády v čínské Šanghaji, byli i sourozenci Kováčovi z Města Albrechtic. kterým společnost Help-in poskytuje službu podporovaného zaměstnání a bydlení.
Třiačtyřicetiletá dvojčata Jaroslav a Zdeněk Kováčovi se stala členy volejbalového týmu, který přivezl ze Šanghaje bronzové medaile. Cesta do Číny pro ně nebyla vůbec jednoduchá, oba si totiž svou účast i přes to, že mají velmi omezené prostředky, platili sami. Po odchodu z ústavu sociální péče totiž žijí v běžném nájemním bytě v Městě Albrechticích a žili jen z důchodu. Pod svá křídla je ale přijala společnost Help-in z Bruntálu, která se v rámci sociálních služeb věnuje i podporovanému zaměstnávání. S dvojčaty uzavřela dohodu a oni teď uklízí Dům s pečovatelskou službou v Městě Albrechticích. A právě odtud vyjeli 28. září do Prahy a pak s dalšími 43 hendikepovanými reprezentanty do Číny.
Čeští reprezentanti, které doprovázel čestný předseda Českého hnutí speciálních olympiád Vlastimil Harapes, se ještě před zahájením her podívali do manufaktury, kde se vyrábějí čínské folklorní suvenýry a zkusili si výrobu umělých květin. „To mi moc nešlo,“ přiznal Jaroslav Kováč. Lépe se mu podle jeho slov vedlo v kaligrafické dílně, kde měli možnost vidět i zkusit vlastní rukou psaní čínských znaků. „Nejdřív nám to ukázali a pak jsme sami psali, třeba znak pro lásku nebo pro Českou republiku,“ ukazuje Jarek hrdě své výtvory, které si z Číny přivezl. Silným zážitkem byl i příjezd do desetitisícového sídliště Yinxiuyon Community, kde se naše reprezentace podívala do rodin běžných Číňanů. „Byli tam spousty bubeníků s velkými i malými bubny a činely, bylo to super,“ komentoval přijetí čínskými hostiteli Zdeněk Kováč. Ten si dokonce na náměstí, kde přivítání proběhlo, zazpíval s dalšími sportovci písničku Škoda lásky. V rodinách se sportovci ze středu Evropy učili jíst hůlkami a také vařili tradiční těstové taštičky plněné sekanou. „Ty hůlky byly problém,“ smáli se při vzpomínce sourozenci Kováčovi. „V hotelu jsme měli lžíci a příbory, ale pak už všude hůlky a řešili jsme problém, jak se najíst,“ dodal Zdeněk. Další dva dny pobytu v nejlidnatějším městě Číny, téměř osmimilionové přístavní Šanghaji, byly věnovány aklimatizaci a výletům. Silným zážitkem byla zvláště návštěva Lingshan Buddhism Parku. „Je tam ohromná socha Budhy, který měří přes osmdesát metrů,“ vzpomínal Jaroslav.
O den později začaly vyřazovací boje volejbalové soutěže. V té se náš tým utkal postupně se Slovenskem, Finskem a Ruskem. „Finsko jsme nejdřív porazili, ale oni nám to v boji o finále oplatili a tak jsme hráli jenom o třetí místo,“ vzpomínala zklamaně dvojčata. V boji o třetí místo se volejbalisté znovu utkali s Ruskem, které porazili a získali tak bronzové medaile. Výprava českých hendikepovaných sportovců přivezla z Letních světových her Speciální olympiády v Šanghaji 42 medailí, 15 zlatých, 10 stříbrných a 17 bronzových. „Je to zážitek na celý život, jsme rádi,že jsme tam mohli být,“ řekli bratři Jaroslav a Zdeněk Kováčovi.

zpět

Valid XHTML 1.0 Transitional       Valid CSS!
eu.gif, 6,4kB
HELP-IN, o.p.s., U rybníka 4, 792 01 Bruntál